MIT
RLE at MIT

Map and Poster Listing

Reminder: If you want to tweet about the event, please include the hashtag #rlefair in your tweets. Let's get the fair trending on Twitter!

Poster Listing

(Scroll down to see the floor plans or click on a poster location to see the corresponding map.)

Professor Name Poster Location Group Name  
Anikeeva 4 Main Room Bioelectronics Group  
Baldo 19 Main Room Soft Semiconductor Group  
Berggren 27-28 Main Room Quantum Nanostructure and Nanofabrication  
Bulovic 9 Main Room Organic and Nanostructured Electronics Lab  
Cappellaro 57 Star Room Quantum Engineering Group  
Chan 10 Main Room Communication and Network Group  
Chandrakasan 26 Main Room Digital Integrated Circuits and Systems  
Chuang 7 Main Room Quanta Group  
Daniel 5 Main Room Computational Prototyping Group  
Dresselhaus 55 Star Room Prof. Dresselhaus' Group  
Excitonics 20 Main Room Energy Frontier Research Center for Excitonics  
Fink 6 Main Room fibers@mit  
Freeman 45 Kiva Room Micromechanics Group  
Fujimoto 11 Main Room Laser Medicine and Medical Imaging Group  
Goyal 46 Kiva Room Signal Transformation & Information Representation Group  
Gray 54 Star Room MIT-Madrid MVisión Consortium
 
Grossman 59 Star Room The Grossman Group  
Han 47 Kiva Room Micro/Nanofluidic BioMEMS Group  
Hu 31 Main Room Millimeter-wave and Terahertz Devices Group  
Ippen 63 Star Room Optics and Quantum Electronics Group  
iQuISE 40 Kiva Room Interdisciplinary Quantum Information Science and Engineering  
Johnson 1 Main Room Nanostructures and Computation  
Kaertner 42 Kiva Room Optics and Quantum Electronics Group
 
Kaertner/Hong 43 Kiva Room Optics and Quantum Electronics Group  
Kaertner/Hong 44 Kiva Room Optics and Quantum Electronics Group  
Kassakian 39 Kiva Room Kassakian Group  
Ketterle 61 Star Room Quantum Simulation with Ultracold Alkali Gases  
Kirtley 12 Main Room LEES: Power System Group  
Kolodziejski 62 Star Room Integrated Photonic Devices and Materials Group
 
Kong 25 Main Room Nanomaterials and Electronics Group  
Lang 58 Star Room Micro/Macro Electromechanics Group  
Leeb 3 Main Room Electromechanical Systems Group (ESG)  
Lim 30 Main Room Advanced Telecommunications and Signal Processing Group  
Lu 23 Main Room Synthetic Biology Group  
Medard 24 Main Room Network Coding and Reliable Communications Group
 
Oppenheim 2 Main Room Digital Signal Processing Group  
Perreault 50 Kiva Room Power Electronics Research Group  
Prichard 21 Main Room RELATE  
Ram 49 Kiva Room Physical Optics and Electronics  
Sarpeshkar 8 Main Room Analog Circuits and Biological Systems Group  
Shapiro 14 Main Room Optical and Quantum Communications  
Shattuck-Hufnagel 66 Star Room Speech Communication Group
 
Smith 52 Star Room 3D Nanostructures  
Soljacic 60 Star Room Photonics and Modern Electro-Magnetics Group  
Srinivasan 13 Main Room The Touch Group  
Stultz 29 Main Room Computational Biophysics Group  
Trumper 15 Main Room Precision Motion Control Laboratory  
Verghese 51 Star Room Computational Physiology and Clinical Inference Group  
Voldman 17 Main Room Biological Microtechnology and BioMEMS Group  
Vuletic 41 Kiva Room Experimental Atomic Physics  
Watts 18 Main Room Photonic Microsystems Group  
Wornell 48 Kiva Room Signals, Information and Algorithms Laboratory  
Wyatt 64 Star Room Retinal Implant Group  
Yanik 32 Main Room High-throughput Neurotechnology Group  
Zahn 16 Main Room Prof. Markus Zahn Research Group  
Zheng 65 Star Room Communication and Network Group  
Zwierlein 22 Main Room Ultracold Quantum Gases Group  
RLE HQ 33-38 Main Room RLE Administration  

Main Room

Main Room

Back to Poster Listing

Kiva Room

Kiva Room

Back to Poster Listing

Star Room

Star Room

Back to Poster Listing